Mit olvasnak a kínaiak?

2013. szeptember 17.

Mit olvasnak a kínaiak?

Az új kínai legfelső vezetés álláspontja szerint reformokra van szükség annak érdekében, hogy Kína újabb társadalmi megrázkódtatások nélkül (forradalom) tudjon továbblépni társadalmilag.

Ennek a nézetnek a keretében kínai felsővezetés és egyetemi tanárok sora tanulmányozza az angol (brit) társadalmi fejlődés elmúlt 400 évét. Meglátásuk szerint a brit társadalom hihetetlen mértékű változásokon ment keresztül, más országokhoz képest kisebb megrázkódtatásokkal.

Az elemzésre kijelölt kínai szakértők csoportja Thomas Hobbes Leviathan című művét  illetve Edmund Burke munkásságát tanulmányozza, veti össze De Toqueville az “Ancien Régime” tanulmányában megfogalmazottakkal, maguk között vitákat folytatnak az olvasottakról, azok esetleges kínai alkalmazhatóságáról. A kínai szakértők szemében az angol történelemből az a legvonzóbb, hogy bár Nagy-Britannia sorozatosan viselt háborúkat egészen 1945-ig,  vált világbirodalommá, majd vesztette el gyarmatait illetve befolyását, a társadalom és a politikai intézményrendszer relatíve stabilan vészelte át a történéseket, mely nézetük szerint a hagyományok  nagyfokú tisztelete miatt történhetett meg.

A The Daily Telegraph (2013. szeptember 9. Business p.B/3) China admits there’s much to learn from this ‘small island’ című cikkében megszólaltatott Prof Daokui Li szerint Kína több egymás utáni forradalmat is átélt: 1911, amikor elűzték a császárt, ezt követte az 1919 május 4-i forradalom, majd a kommunista hatalomátvétel 1949-ben, majd a kultúrális forradalom. Állítása szerint a kínai társadalom belefáradt a radikális és hirtelen változásokba és a valóban szükséges és küszöbön álló változásokat most már nem ilyen radikális módon akarják meglépni.

 


Az ídézett cikk az internetes kiadásban az alábbi címen található meg: China embraces ‘British Model”, ditching Mao for Edmund Burke