2012. április 25.
A női kvóta igenlésének egyik legtöbbször hangoztatott érve, hogy a nők megfontoltabban járnak el, kevesebb kockázatot vállalnak be a gazdasági döntéshozatal során. Nos a Bundesbank német banki felsővezető-döntéshozói csoportok 1994 és 2010 közötti tapasztalait elemezve a fenti állításokat megkérdőjelező következtetésekre jutott, melyet a The Financial Times 2012. március 27-én ismertetett.
A Bundesbank elemzése szerint nem maga a női mivolt az, amely jobbá tesz egy adott döntéshozói folyamatot vagy határoz meg egy döntést. A leginkább pozitív hozzájárulás egy gazdasági döntéshez, ha a “nő magasan iskolázott, mivel jobban fel tudja mérni a döntéssel járó kockázatokat és ehhez tudja alakítani a kívánatos gazdasági döntést”.
A német bank olyan megállapításokra jutott, mint hogy nagyobb számú női jelenlét a felsővezetésben általában nem csökkentette a kockázatos döntéshozatalt, aminek oka lehet az, hogy a női tagok általában kevesebb tapasztalattal rendelkeznek, másrészt általában a fiatalabb korosztályhoz tartoznak, ami már önmagában emeli a kockázatosabb megoldások elfogadásának gyakoriságát. Az elemzés szerint “minden öt évvel csökkentett általános életkor az egyes igazgatóságokban azt jelenti, hogy általában 2.66 százalékkal nőtt a kockázatos befektetésnek ítélt ügyletek száma az összes ügyletekéhez képest”.
A Bundesbank elemzése szerint a megállapítások tükrében szükséges a társadalomi párbeszéd a női kvóták kötelezővé tételéről.