Terítéken

2015. április 24.

Most éppen a kisgyermekek ingyenes étkeztetése van terítéken.

Eredetileg hónapokig hallotunk a magyarországi gyeremekéhezés kimondhatatlan mélységeiről, az érintettek egyre növekvő számáról. Majd erre válaszként jött a kormányzati javaslat, hogy legyen minden bölcsődés és óvodás számra ingyenes az étkeztetés.

Majd azok a “populáris” hangok hallatszottak, hogy akkor a gazdagoknak is jár majd az ingyenes ebéd, és ez nem lenne ‘fair’. A történet vége az lett, hogy a beterjesztett javaslat szerint majdnem mindenki ingyen étkezhet, legfeljebb a legfelső 10% nem. Ehhez képest a Magyar Önkormányzatok Szövetsége igazságos ingyenmenzát akar, ezért saját törvényjavaslatot nyújtott be, mely alapján még több kritériumnak kell megfelelni ahhoz, hogy valaki ingyenes étkeztetésre legyen jogosult.

Az egész vita a ‘fair’ -ség körül forog. De hogyan lehet jogszabályilag meghatározni, hogy egyetlen egy arra rá nem szoruló se kapjon ingyenes étkeztetést?

És kell-e ilyen szabályt csinálni, lehetne-e hogy minden bölcsödés és óvodás megkapja a ételet megkülönböztetés nélkül? Gondolták-e azok már, akik nincsenek olyan helyzetben, hogy rászorultak lennének, hogy az ingyenes étkeztetésre jogosultság esetleg stigma és ez eredeti kormányzati javaslat éppen a diszkrimináció ellen hat?

Skócia első minisztere (Nicola Sturgeon) gondolta. Gyermekkorában ő is ingyenesen étkező volt és úgy érezte, ez lenézést hozott számára, ezért az idei év kezedétől fogva az egyébként már létező mentességek megtartása mellett Skóciában bevezették, hogy az általános iskola 1-3 osztályosai (mind) ingyen étkezhetnek a menzán. Aki nem kíván az étkeztetésben részt venni, nem vesz részt benne.

Feltételezhető lenne a magyar szülőről is, hogy egy általános ingyenesség mellett, ha nem kéri, nem veszi igénybe, vagy megadható lenne egy számlaszám, ahova befizet egy ajánlott összeget, ha úgy gondolja, nincs rászorulva erre a támogatásra.

Hegedűs Zsuzsa korábbi megnyilatkozásait a felülről nyitott menza lehetőségeiről már hallottuk.

Jó lenne, ha nem is bőven mérnénk (mert esetleg nincs olyan sok), de legalább megpróbálnánk pozitív és fair mércét felállítani.