2011. április 11.
Ennek a cikknek tulajdonképpen a Hírelemzésben lenne a helye, de azt gondolom, hogy a száraz tények után egyéb következtetéseket is levonhatunk.
A vizsgálandó cikk a The Daily Telegraph 2011. április 8. számában Peter Oborne tollából jelent meg és a portugál pénzügyi válságra adandó brit választ (illetve annak hiányát) kifogásolja. A cikk szerint a brit pénzügyminisztérium szerint a portugál válság nem érinti a brit gazdaságot, mivel az nincs az euró övezetben, másrészt úgy ítéli meg a helyzetet, hogy az euró övezetet nem fenyegeti veszély, az nem fog összeomlani, mert politikai akarat van arra, hogy erre ne kerülhessen sor, így a brit kormánynak nem szükséges lépéseket tenni.
A cikk a továbbiakban szemléletesen mutatja be, hogy igenis, nagy a baj, nagyon ingatag lábakon áll az euró övezet és a legnagyobb baj az, hogy ezt sem maguk az euró mellett legjobban elkötelezett államok (mint pl. Németország), sem pedig maga az Európai Központi Bank nem hajlandó nyilvánosan elismerni.
A cikk leírja mi az útja-módja annak, ha egy ország a csőd szélére kerül: legvégső esetben a nemzeti valuta leértékelése (ahogy ez többször is történt mind Portugáliával mind Görögországgal). Ezek az országok azonban azzal, hogy most euró övezeti tagok ezzel a régi jól bevált módszerrel már nem élhetnek, így pénzügyileg tehetetlenek, csak banki hitelekkel segíthetnek magukon. Az így hitelező bankok azonban rossz hiteleket fognak jegyezni (mivel az adós ellehetetlenült), és éppolyan rossz besorolás alá kerülhet(né)nek, mint a csődbe ment Lehman Brothers.
A cikk végül azt hiányolja, hogy az elkövetkezendő nehéz évekre a brit pénzügyminiszter miért nem készít egy “fire wall”-t, azaz egy olyan rendszert, ami megvédi Nagy-Britanniát az előre várható nehézségektől.
A cikknek ez az a megállapítása, amiért ez nem egy egyszerű hírelemzés. Egyrészről bámulatos az, amilyen “felnőttséggel” beszélnek az euró övezet pénzügyi problémáiról az egyszerű újságolvasónak. Semmi bennfentes nyelvi forma, viszont annak a lehetőségnek is a megvitatása, ha az euró övezet valóban tarthatatlan állapotba kerülne.
Aki a magyar híradásokat olvassa, hallgatja ilyet nem lát, nem hall. De valójában ebben a cikkben kapunk választ arra, miért modnja Matolcsy miniszter úr azt, hogy “nehezebb időkre Magyarországnak egy alapot kell létrehoznia”, és miért rendelte el Portugália hivatalos segítségkérése után azt, hogy a felállított és zárolt pénzügyi alapot nem lehet elkölteni. A magyar pénzügyi vezetés már felállított egy “fire wall”-t az esetleges további problémák ellen.