Business, kvóta, nő 4.

2011. október 17.

Az elmúlt időben sorra vettük mi a helyzet a világ különböző tájain a nők arányával a gazdasági életben. Most nézzünk körül régiónkban, mi a helyzet a volt szocialista államok közül a Visegrádi négyek államaiban.

A The Financial Times 2011. október 12-i cikke a lengyel parlamenti választások apropóján kalauzolja el olvasóit erre a vidékre. Rögtön azt emeli ki, hogy a lengyel Jog és Igazságosság pártja olyan óriásposztert csináltatott, melyen hét parlamenti jelölt-nő látható – talpig felöltözve. Igen, talpig felöltözve, természetesen ezt az újság azzal magyarázza, hogy a lengyelek katolikusak és ezért konzervatívak. Nem így a csehek, ahol a Közügyek Pártja (Public Affairs) egyenesen egy kis sikamlós naptárt jelentetett meg a parlamenti választáson részt vevő női jelöltjeiről. A lap szerint mindez  azonban nem jelenti azt, hogy a fedetlen keblek akár garantálnák a parlamenti bejutást vagy a kormánytagságot, hiszen sem a Cseh Köztársaságban, sem Magyarországon nincs női miniszter a kormányban, ugyanakkor Szlovákia miniszterelnöke nő.

Általánosságban elmondható, hogy az Európai Unióban a fizetéseket tekintve 17,5% a nemek közötti különbség. A Cseh Köztársaságban ez 26%, Lengyelországban 23%, Magyarországon ez az Egyenlő Bánásmód Hatóságának legutóbbi közlése szerint 10%.

A V4-ek államaiban a nők ugyan a kommunizmus évei alatt teljesen egyelőnek voltak tekintve, ugyanakkor ez inkább azt jelentette, hogy nem voltak elzárva a traktor vagy daru vezetésétől, de a politikai életben vagy valóban gazdasági döntéshozói pozicióban nem voltak jelen.  A kommunizmus elmúltával az egyes államok kultúrális sajátosságai kezdtek el dominálni.

A Csehországban a közfelfogás ugyan liberális az abortusz vagy a homoszexuálisok elfogadottsága tekintetében, ugyanakkor a női-férfi viszonyok, a nemi szerepek tekintetében sokkal konzervatívabb. Ugyan van lehetőség szülési szabadságra (3 év) mégis teljesen természetes, hogy a nők évekre kimaradnak a munkából, ennek is köszönhetően alig van óvoda, bölcsöde.

Lengyelország már említetten katolikus, konzervatív ország, ahol a nemi szerepek felfogására sokban hat a katolikus egyház álláspontja. Egyesek szerint ez akadályozza is azt, hogy a nők megfelelően előre tudjanak jutni karrierjük során. Mások szerint “csak” a hagyományos női-férfi szerepek érvényesülnek és a kommunizmus bukását követő 20 évben maguknak a nőknek kellett volna jobban kihasználni az adódott lehetőségeket. Ugyanakkor a mai nők már sokkal öntudatosabbak és nem lehet őket olyan alárendelt szerepben kezelni, mint idősebb társaikat.

Lengyelországban tőzsdei vállalatok 11%-ának vannak női felsővezetői, Csehországban ez a szám 8%, míg Magyarországon ez 6%-ék, ami a lap szerint magasabb arány, mint a portugál vagy az olasz adatok, és a német illetve francia arányokkal vannak azonos szinten.