“Közröhely, amit a kormány csinál” avagy hírek a klubból 2.

2011. november 11.

“Közröhely, amit a kormány csinál”, mondta Mesterházy Attila az atv Egyenes beszéd című műsorában 2011. november 9-én. “….konzervatív, baloldali, liberális vagy éppen külföldi elemzők…. azt monták, hogy közröhely, amit a kormány csinál. Ilyen gazdasági tankönyv nincs.”

Az angol belpolitikai elemzéseket olvasva az embernek az az érzése támad, hogy mégis csak van egy ilyen gazdasági tankönyv, amit a kormány nagy vonalakban követ, és ezt használja az brit kormány is.

A The Daily Telegraph 2011. november 1. számában a 21 oldalon “Let’s build a better Britain” címmel egész oldalas értékelést olvashatunk arról, vajon jó ha egy ország kormánya közmunka programot indít, és ezzel infrastruktúrális beruházásokat valósít meg. A cikk végigveszi a tankönyvi elemzéseket: vajon ha ezek a beruházások hosszú távon jó üzletnek, befektetésnek bizonyulnak, akkor miért nem a vállalkozói szféra bonyolítja ezeket? Vajon az emberek egyáltalán akarnak-e kevés pénzért “látszat” munkát végezni? Vajon az így létrehozott beruházásoknak lesz-e valódi értéke, fogják-e a stadionokat, hídakat használni vagy az egész monumentális, kőbe vésett bizonyítéka marad egy rossz gazdasági elképzelésnek?

A cikk szerint valóban sok az ismeretlen, a végkifejlet azonban lehet pozitív is. A brit kormány által közmunkára, ezen keresztül pedig infrastruktúrára előirányzott összegek megmutathatják a ma még tétovázó vállalkozói szektornak, merre vannak a kitörési pontok, merre lesz érdemes a (közel)jövőben befektetni, vállalkozni. Ha pedig a brit kormány által erre a célra rendelt összeget a lehetséges pozitív kifejlettel vetjük össze (minden brit kormányzati 1GBP másik 6GBP-t generál) akkor összeségében elfogadható a brit kormány elképzelése.

Azt hiszem az a másik tankönyv mégis létezik, csak meg kellene keresni.