Celebek felelőssége – Hírek a klubból 4.

2014. január 31.

Nemcsak Magyarországon kérdéses a fiatalság választásokon való részvételi hajlandósága. A Hansard Society felmérése szerint a brit 25 év alatti fiatalok országgyűlési választásokon való részvételi hajlandósága a korábbi már nem magas 30%-ról 12%-ra esett vissza.

Tony Blair kormányának volt  belügy- majd oktatásért felelős minisztere David Blunkett nyilvánosan adott hangot kritikájának, mely szerint az olyan celebek, mint a brit Russell Brand rádiós személyiség vagy Will Self közíró, filizófus  a közmédiumokban tett megszólalásai negatívan hatnak erre az egyébként is kicsi vagy kétséges választói aktivitásra.

A The Sunday Times 2014. január 14-i cikkében (Celebrity cynincs ‘put the young off politics’ p.4.) Blunkett úgy fogalmaz, hogy az olyan kijelentések, mint “Álljanak le a választással… Tudjuk, hogy az nem fog semmin változtatni. Ha a West Ham Unted csapatát biztatom, annak több hatása van. (Russell Brand)”, vagy a BBC rádióadásában tett megjegyzések, hogy a “pártok illetve akik részt vesznek a választásokon sületlen szamarak” (Will Self) csak elbizonytalanítják a politikai véleménynyilvánítástól a fiatalokat, ennek következtében a választásokon kialakuló eredmény az idősebb korosztályok véleményét és érdekeit fogja sokkal koncentráltabban tükrözni.

Blunkett szerint természetesen minden választónak csak egy szavazata van, és annak leadásával minimálisan lehet csak befolyásolni egy ország sorsát, de ez a lehetőség mindeki számára adott és lehetővé teszi, hogy saját anyagi helyzete, erkölcsi és morális felfogása szerint mégis kifejezze véleményét. A fiatalok tömeges távolmaradása a választásoktól lehetetlenné teszi, hogy az ő érdekeik markásan képviselve legyenek a politikában, így a sokkal nagyobb számban résztvevő nyugdíjas és idősebb generációk véleménye alakítja döntően a politikát.

David Blunkett arra is utalást tett, hogy az olyan egyébként szatirikus-szórakoztató programokat, mint a ‘Have I Got News For You’ a médiafelügyeletnek át kellene sorolnia “hír” kategóriába, így a kiegyensúlyozott tájékoztatás szabályai vonatkoznának ezekre a nagy nézettségű és a politikai véleményeket és nézeteket formáló programokra is.