2011. augusztus 28.
A The Sunday Telegraph 2011. augusztus 28-i nyomtatott számának első oldalán az első cikk a “Ministers back new law on abortion” címmel jelent meg, majd a 17. oldalon egészoldalas írás elemzte az új törvényjavaslat körülményeit és hatásait.
Miről is van szó?
Tudni kell, hogy az abortuszról szóló döntés angol parlamenti illetve politikai felfogás szerint a gondolat- vallás- és véleményszabadság körébe tartozik, így ebben a kérdésekörben mindig maguk az egyes parlamenti képviselők terjesztik a Ház elé “egyéni képviselői indítványként” a törvényjavaslatokat.
Tudni kell azt is, hogy Angliában igen megengedő az abortusz elvégzésének szabályozása, gyakorlatilag nem kell megindolkolni a kérést, másrészt az elvégzésre nyitva álló határidő a terhesség 24. hete. Korábban, 2008-ban már indult kezdeményezés egyes parlamenti képviselőktől a nyitvaálló határidő 20. hétre való leszállítására, de ez akkor nem kapott elegendő szavazatot a képviselők részéről.
A jelenlegi szabályozás megváltoztatásának nem az a lényege, hogy az abortuszra nyitvaálló határidőt rövidítsék meg, hanem hogy annak elvégzése előtt az abortusz kérdésén gondolkozó nő a műtétet elvégző klinikától, egészségügyi szolgáltatótól minden tekintetben elkülönült, független és “szakirányban felkészült” tanácsadóhoz fordulhasson, attól az összes lehetőségről részrehajlás mentes felvilágosítást kaphasson.
A törvényjavaslatot Nadine Dorris a konzervatív párt képviselője és Frank Field munkáspárti képviselő jegyzi. Állsápontuk szerint az abortuszokat olyan egészségügyi szolgáltatók végzik, amelyek pénzügyileg nagyon is érdekeltek a minél nagyobb “forgalomban”, hiszen az elvégzett műtétekért maga az állam fizet az adófizetők pénzéből (magyarul a TB kifizeti a szolgáltatónak a műtét árát). Mindezen állításukat egy a nyáron megjelent kutatás eredményeivel támasztották alá. A Right to know (Jog a megismeréshez) csoport 2011 júliusában publikálta a “The Case for Independent Abortion Counselling” dolgozatát, melyben hosszasan elemzik a két meghatározó “abortusz szolgáltató” pénzügyi jelentéseit, terveit, összevetve mindezt azzal, hogy emberek életében történik beavatkozás tulajdonképpen. A Marie Stopes és a British Pregnancy Advisory Service tiltakozását fejezte ki az ellen, hogy csupán vagy elsődlegesen pénzügyi kérdésnek tekintenék a terhességmegszakítások elvégzését, továbbá felhívták a figyelmet, hogy jelenleg is nyújtanak tanácsot az őket felkeresőknek. További érvük az, hogy a tanácsadás időt vesz igénybe, ami kitolja az abortusz elvégzésének időbeli lehetőségét és ez komplikációkhoz vezethez.
A törvényjavaslatot beterjesztő képviselők azt várják, hogy az Angliában és Wales-ben évente elvégzett abortuszok száma akár harmadával is csökkenhet, ami a 2010-es évre vetítve azt jelenti, hogy a 202400 abortusz száma 60 ezerrel csökkenhet.
Ha Angliára nézünk akkor a magyar kormány korábban sokat vitatott életvédelmi kampánya nem egy elvetélt ötlet.