Kettős mérce

2011. augusztus 17.

A The Financial Times 2011. augusztus 3-án Kester Eddy tollából cikket jelentetett meg “Hungary moves to charge former PMs” címmel, melynek lényege, hogy a magyar kormány Orbán Viktor vezetésével újabb, az ellenzéket és legfőképpen az ellenzéki szocialistákat ellehetetlenítő lépéseket kíván megtenni, jelesül a 2002-2010 közötti államadósság-növekedés miatt bíróság elé kívánja állítani a volt kormányfőket, esetlegesen pénzügyminisztereiket is.

Az FT 2011. augusztus 5. kiadásában szerkesztőségi cikkben (vezércikkben) reagált az előző napi hírekre “Orban warfare” cím alatt. A vezércikk szerint az EU elnökség alatt már tornyosodtak a problémák a magyar kormány és Orbán Viktor körül és a most tervezett lépések csak tovább erősítik azt az érzést, hogy Magyarországon nem élnek megfelelően a hatalommal. A cikk szerint “mind Brüsszel, mind a többi uniós országnak külön megfigyelés alatt kellene tartania Magyarországot  annak érdekében, hogy ellenőrizhető legyen, mindazok az értékek betartásra kerülnek-e, melyek alapján az országot felvették az Európai Unióba”.

A cikkekre Kovács Zsoltán a KIM kormányzati kommunikációért felelős államtikára levélben válaszolt, melyet az FT a 2011. augusztus 9-i számban az olvasói levelek között, első helyen hozott le. A levélben az államtitkár kettős mérce felállításával vádolja a lapot, mely szerint baloldali kormányok esetén nem jár olyan mélységű és tartalmú kritika, mind jobboldali kormányok esetén. Ezen túl a levél arra hivatkozik, hogy a magyar kormány csak és kizárólag a magyar választóknak tartozik felelősséggel, mivel tőlük kapta felhatalmazását. Végezetül a levél felhívja a szerkesztőség figyelmét a magyar jogszabályok nem kellő ismeretére.

Kovács Zoltán a kettős mércére helyezte levelében a hangsúlyt és arra, hogy a kormány a magyar választópolgár akaratából van hatalmon, és a magyar választók támogatottsága ma is töretlenül a kormány mögött áll. Ugyanakkor a magyar választópolgár hivatalos kormány-közlésben nem olvashatja a levelet sem angolul, sem hiteles magyar fordításban. A www.kormány.hu-n nem érhető el. A magyar választópolgár csak már “értelmezett” és szerkesztett változatokat olvashat, mint például az MNO cikkét: “A magyar kormány kemény választ küldött a Financial Timesnak” vagy a nol.hu cikkét. Esetleg megnézheti az MTV Ma reggel című műsorában az államtitkárral a cikkről folytatott beszélgetést anélkül, hogy azt teljesen vagy legalább részletesen ismertették volna az adásban.

Megállapíthatjuk, hogy a magyar kormány bár hivatkozik a magyar választó akaratára mégis kettős mércét alkalmaz vele szemben. Nem adja meg azt a jogot neki, hogy saját maga tájékozódjon kormánya ügyeiben, saját maga alakítson ki álláspontot, vonjon le konzekvenciát.