Levélváltás után avagy elbocsátó szép üzenet

2011. augusztus 18.

A The Economist  2011. augusztus 13-i számában “The awkward squad” címmel jelentetett meg cikket a volt szocialista országok politikusairól illetve azok stílusáról. A cikkben szó van a lengyel Kaczynski testvérpárról, Vaclav Klaus cseh államfőről, de és legfőképpen Orbán Viktorról és Magyarországról szól a cikk.

Az írás apropóját a megjelenés előtt a magyar kormány és a The Financial Times közötti levélváltás és annak tartalma adta.

Tudni kell, hogy a The Economist és az FT egész történelmük során egymás legfőbb riválisai voltak és vannak: ki hozza a pontosabb információkat a gazdasági élet szereplőinek a gazdaságról és mindarról, amit tudni kell ahhoz, hogy a gazdasági élet szereplői jó döntéseket hozzanak. Tudva való az is, hogy mindkét újság orientációja “liberális” (és kissé baloldali). Mindez tehát magadja az alapot ahhoz, hogy megértsük miért is született a The Economist cikke.

Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár levele az FT-hez szólt de a The Economist is megszólítva érezte magát. Az államtitkár levelének hatása már látszik az The Economist cikkében. Az írás a tényeket valósághűen közli (pl: “lehetséges jogi eljárások három volt miniszterelnök ellen”, annak közlése, hogy ezt a parlament és nem a kormány kezdeményezi, az államadósság mértékének növekedése időbelileg elosztva stb).

Az újságíró azonban hozzáteszi saját véleményét is, kissé csalódottan és értetlenkedve azt kérdezi: ezek a kommunizmus, a diktatúra alól felszabadult országok vajon miért nem akarnak a liberális elvek mentén politizálni, miért választottak más utakat. Az újságíró ezzel mintegy “elengedte Magyarország kezét”, a jövőben már nem fog “érte haragudni” egyszerűen száraz tényeket fog közölni, ha arra érdemesnek találja hazánkat.