Mesterházy Attila választása

2013. április 25.

Mesterházy Attila előtt az asztalon több lehetséges megoldás van, jó választása azonban csak egy van.

Jelen pillanatban az egész magyar politika arról beszél, hogy lesz-e és mikor baloldali összefogás a 2014-es választásokon Orbán Viktor és a Fidesz ellen. Arról is folyamatos találgatások folynak ki lesz ennek az összefogásnak a vezetője. Ha figyelmesen hallgatjuk a híradásokat és az interjúkat az körvonalazódik, hogy az ellenzéki összefogás egyetlen problémája annak eldöntése, ki legyen a miniszterelnök-jelölt, azaz Orbán Viktor kihívója. Bajnai Gordon maga hívta ki Orbán Viktort személyesen vitára, míg Gyurcsány Ferenc az atv-n nyilatkozott úgy, hogy Bajnainak több a “személyes kredibilitása“, Kovács László szerint, ő levonta a konzekvenciákat, hogy vele kevésbbé esélyes pártja egy győzelemre, mint Medgyessy Péterrel és átadta a jelöltséget neki és Medgyessy Péter is arról beszélt, hogy Bajnai Gordon alkalmasabb lenne kormányfő jelöltnek.

A kérdés úgy néz ki, mintha a vezető személye lenne a legfontosabb az ellenzéki összefogásban. A valóságban azonban az a legfontosabb kérdés, hogy az összefogásba belépő bármely pártok közül ki és milyen arányban fog abban szerepet kapni, annak politikáját, mind elvi (világnézeti, morlási) értelemben, mind szakpolitikai értelemben meghatározni. Ezt a kérdést angol politikai felfogás szerint csak a választók tudják megmondani egy adott országgyűlési választás során. Az a legautentikusabb közvéleménykutatás. Végülis még maga Gyurcsány Ferenc is ezt mondta az atv-s interjújában: “Nem tudja más megmondani, mint az Isten adta nép, aki végső soron választani fog“.

Ez azonban azt feltételezi, hogy az ellenzéki pártok egyenként induljanak, mérettessék meg magukat a választók előtt. Ez azt is jelenti, hogy nem fognak össsze, nem a hatalommegragadás marxi elvei szerint döntenek, hanem hisznek abban, hogy amit választási programjukban a választóknak ígérnek, az megvalósítható és azt az egyes választók is támogathatónak találják. A nép (a választók) a választás során nyilt versenyben dönti el, melyik program valósuljon meg, merre menjen tovább az ország – és esetlegesen ezen a nyilt felhatamazás alapján lehet majd összefogni és olyan kormányt és kormányporgramot megalkotni, amely a választók (az ország) akaratát tükrözi. Mindenfajta más megoldás ellentétes a demokrácia, a nép uralmának valódi értelmével, még akkor is ha statisztikailag igazolható vagy választásmatematikailag hasznos lenne.