Pálfordulás avagy hírek a klubból 3.

2012. szeptember 26.

A The Financial Times 2012. szeptember 18-i londoni kiadásának  4. oldalán “Business leaders turn to Catholic Church” címmel jelent meg tudósítás arról, hogy a Vodafone és az Unilever vállalatok vezetői több cégvezető kollégájuk nevében kéráke Vincent Nicholst, Wesmintster püspökét, az Angol és Wales-i katolikus egyházfőt, tartson előadást.

A konferencia témája, hogyan lehet a morális és etikai elveket érvényesíteni a mindennapi életben. A szervezők szerint sokan úgy érzik rendszeresen kell saját személyes meggyőződésük és elveik ellen dönteniük napi munkavégzésük, döntéshozataluk során. A pénzügyi-üzleti életet 2008 óta botrányok sorozata rázta meg, a legutóbbi ilyen a LIBOR szintek manipulálása volt, az egyes banki érdekeknek megfelelően.

A konferencián a mintegy 200 vállalati feslővezető között olyan vállalatok képviseltetik magukat, mint a Tesco vagy a BAE Systems. A konferenciát az anglikán egyház feje és Nagy-Britannia főrabbija is támogatásáról biztosította. A szervezők azért a katolikus egyházat kérték fel a konferencián való együttműködésre, mert a katolikus egyház egyetemes, kívül áll a piaci, üzleti és a kormányzati szereplőkön.

Vincent Nicols érsek szándéka szerint a konferencián rá lehet mutatni arra, hogy a vállalati és egyéni céloknak végsősoron a társadalom céljait kell szolgálniuk, mindezt elvi és gyakorlati kérdések megvitatásán keresztül teszik majd. Az érsek megjegyezte azt is, hogy azok akik munkája a “wealth creation” nem érdemlik meg, hogy róluk csak elítélően legyen szó. Hozzátette azonban, hogy ha kizárólag a profit  elérése a cél, az nem biztos, hogy a társadalom javát szolgálja.

Ennek a hírnek az olvasatán az a gondolat vetődhet fel bennünk, Magyarország (kormánya) talán nincs is annyira bezárkózva és lemaradva a fejlett világtól.