Soros Görgy a dorgok elleni startégiáról

2014. május 13.

Soros György  “A futile war on drogs that wastes money and wrecks lives” címmel jelentette meg véleményét a The Financial Times londoni kiadásának 2014. május 6-i száma 13. oldalán.

A szerző a London School of Economics friss tanulmánya, az ENSZ-ben 2016-ban sorrra kerülő, a kábítószerek elleni fellépés kérdéseiről szóló vitája, és az Egyesült Államok Kongresszusának  a tűcsere programot elutasító álláspontja apropóján osztja meg gondolatait

Megállapításai szerint a kábítószerek elleni küzdelem (annak tiltása, annak rendőrség és más hatóságok általi üldözése, a drogot árulók, forgalmazók illetve azt fogyasztók börtönbe zárása) összességében eddig mintegy 1 trillió USA dollárra becsülhető kudarc. A drogpiac a változásokhoz a világon a legjobban alkalmazkodó piac, az ellene az egyik országban történő sikeres fellépés azonnal egy másik országban jelentkező problémát generál.

Soros szerint a jó megoldást az általa alapított  szevezetek bevett gyakorlata adhatja meg. Az Open Society Fundation több országban támogat tűcsere programokat (például HIV fertőzés megelőzésére),  ellenőrzött kábítószer adagoló szobákat fenntartását vagy gyógyszeres rehabilitációt. Az egyik ilyen országban a számítások szerint minden a tűcsere programban elköltött 1 USA dollár  27 USA dollár megtakarítást eredményezett (egészségügyi és egyéb ellátásokban, kiadásokban mérve).

Soros szerint ezek az eredmények rendszeresen elhallgatásra kerülnek a kábítószerellenes stratégiák kidolgozásánál. Reményét fejezi ki, hogy a 2016-os ENSZ felülvizsgálatnál nem akarják tovább erőltetni azt az álláspontot, hogy csak egy megoldás van (a tiltó-büntető) és a világ valamennyi államának ugyanazt a  drog stratégiát kellene alkalmaznia. Reményei szerint előtérbe kerülnek a fentebb ismertetett kipróbált, bevált és pénzügyileg is pozitív megoldások. Feltehető, hogy ezen álláspont egyes magyar parlamenti pártoknak a kábítószerekkel kapcsolatos álláspontjában is hangsúlyosan fog szerepelni.