Szegénységi bizonyítvány – Hírek a klubból 5.

2014. szeptember 2.

A 2014-es parlamenti választások után sokan értetlenkedve álltak a bejelentett új kormányzati szerkezet egyes elemei előtt. Így volt ezzel Kórozs Lajos is, aki Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének parlamenti meghallgatása után sajtótájékoztatót tartott és kifejtette, hogy tűrhetetlen cselekedetre készül a kormány.

Állítása szerint az adófizetőkkel, a teherviselőkkel az ifjúsági és családügyi, a szegényekkel a szociális és felzárkózási államtitkárság fog foglalkozni. Kórozs Lajos szerint ez egy szegregációs állámtitkárság lesz és vissza fog térni a Horty korszakban már egyszer használatban volt “szegénységi” bizonyítvány, hiszen valahogy majd csak dokumentálni kell az egyes családok, egyének státuszát.

Orbán Viktor 2014. augusztus 15-én a Kossuth Rádiónak adott interjújában azt nyilatkozta, hogy mindig rajta tartja a szemét az angolokon, mit és hogyan csinálnak.

A The Sunday Times 2014. augusztus 17-i számában (p.10.) “A magnet for trouble: UK’s family secret” címmel megjelent cikket olvasva az az érzésünk támad, nem csak gazdasági ügyekben követi a magyar kormány közelről az angol modelt.

A cikk szerint 2012-ben a brit kormány létrehozott egy olyan államtitkárságot, amely a “problémás családokkal” foglalkozik, mely jelneleg 120 ezer angol családot jelent és ezt a számot 500 ezerre akarják növelni a jövőben. Az államtitkárság létrehozásának elvi alapvetése 1989-re megy vissza, amikor Charles Murray jobboldali amerikai szociológus egy tanumányában lesújtó képet rajzolt Nagy-Britannia lecsúszott alsó “tízezréről”. Meglátása szerint ez a kör az alábbi jelenségekkel határolható körül, melyekből nem is egy egyszerre is előfordulhat körükben és ezek a jelenségek egyrészt egymást erősítik illetve egyik jelenség megléte kiváltja a másik megjelenését. Ezek tehát Murray szerint: a droghasználat, a bűnözés, a házasságon kívüli születés, a munkanélküliség, iskolakerülés és az erőszak gyakori előfordulása.

Az államtitkárság kompetenciájába azok a családok kerülnek, amelyeknél a fentiek közül három tényező egyszerre áll fenn pl.: fiatalkorú bűnelkövetés vagy szélsőségesen közösségellenes viselkedés (antiszociális viselkedés), a gyerekek rendszeresen nem járnak iskolába illetve legalább egy felnőtt munkanélküli a családból. Az államtitkárságot vezető Louise Casey korábban egy a hajléktalanság ellen küzdő karitatív szervezetet vezetett és az volt a véleménye, hogy a hajléktalanság okait kell megszüntetni ahhoz, hogy az illető ne legyen hajléktalan. Ezt a szemléletet vitte át a rábízott államtitkárságra.

Vezetése alatt a kiválasztott családokhoz napi szinten járnak a szociális munkások, akik nem csak pénzbeli segítséget nyújtanak adott esetben, hanem először pontosan feltérképezik, mik azok az okok, amiért diszfunkcionális vagy antiszociális az adott család. Ezt követően “egyénre – családra” szabott program szerint kezdenek el dolgozni, nem csak arra ügyelnek adott esetben, hogy a gyerekek elmenjenek minden reggel az iskolába, hanem segítenek a családnak kitakaírtani, megtanítják őket adott esetben főzni, segítenek a bevásárlásnál mit vegyenek, hogyan kell a pénzzel gazdálkodni stb.

Mindez persze kiadásokat jelent az államnak. A cikk szerint Wandsworth városában 417 család került az államtitkárság látókörébe, 27 a programba bevont családból egy év után 2 maradt benn. Az állam családonként 4000GBP hozzájárulást ad a munkához. A fenti településen 441643 GBP megtakarítást ért el az önkormányzat azzal, hogy kevesebb lett a fiatalkorú bűnözés a programnak köszönhetően. Az iskolai hiányzók száma 185-ról 30-ra csökkent ezzel 268442 GBP megtakarítást hozott az államnak, az adófizetőknek, de azt is lehet pénzben mérni, hogy pl. a alkoholizmus vagy a droghasználat elhagyása következtében mennyi orvosi és egészségügyi ellátásra nem kerül sor. Mindezt lehet csak pénzügyi oldalról megközelíteni és akkor is pozitív a kép, de a kérdést elsődlegesen a humánum oldaláról kell nézni, hiszen mégiscsak emberekről van szó, akiknek szükségük van segítségnyújtásra egy élhetőbb élet érdekében. Ennek fényében talán érthető az államtitkárság felállításának gondolata.