A szavakon túl

2010. november 20.

Mindig ez jut szembe, hogy van e értelem a szavakon túl, melyeket az egyes elemzők és újságírók nyilvános beszélgetéseik során kimondanak.

Legutóbb az alábbi beszélgetésrészlet ütött szöget a fejembe. Kálmán Olga vendége Magyar Kornélia volt az Egyenes beszédben. Íme az elhangzott szövegrészlet, hallás után leírva az adásból:

Magyar Kornélia: “… természetesen egy diktatúra – és én nem szeretnék ilyen végletekbe elmenni, de egy diktatúra mindig sokkal hatékonyabb, mint egy demokrácia – ezt tudtuk. Ha van egy uralkodó, vagy van egy autoriter vezető, aki azt mondja: erre van az arra, oda megyünk, és akkor nincsen appelláta, természetesen nincsenek kritikus hangok, és semmi nincs, ami megakassza ezt a folyamatot.”

 

Kálmán Olga: “… ez szimpatikus tud lenni az embereknek, tehát ha nem kell gondolkodni, nem kell a demokráciában részt venni, nem kell nekem tevőlegesen részt vennem, tennem azért, hogy merre megyünk, hova. Hanem csak megmondják, hogy hova és megyünk arra. Sajnos ez az agyakat is hosszú időre begyöpösíti nem?”

Gondoljunk bele, mint is mondott Magyar Kornélia: … a diktatúra sokkal hatékonyabb, mint a demokrácia. Most kérdezzünk vissza a műsorvezető helyett: miben hatékonyabb? Abban, hogy mondjuk, egyszerű “rendeletalkotási” módon megy a törvénykezés – és mi a végeredmény: sikeres és boldog nép, növekvő gazdaság, jólét? Nem igazán jut eszembe ilyen diktatúra. Legalábbis az európai kultúrkörben, amihez tartozunk, nem emlékszem ilyenre.

Ha arra gondolok, melyik az az ország a világon, ahol legjobb élni, akkor Norvégia az, amit az erre szakosodott kutatások az első helyre tesznek. Norvégia egy királyság, parlamenttel, ahol a hírek szerint demokrácia van, nem pedig autoriter uralkodó, aki megmondja merre az arra.

Ha a gazdasági jólét felől közelítem a témát, akkor Svájc jut az eszembe, ami soha nem volt diktatúra, hanem köztársaság (demokrácia), és itt még előttem gondolatban megjelenik az Egyesült Államok, ami ugyan rendszeresen gyengélkedik gazdaságilag, de újra és újra erőre kapva a világgazdaság motorja és a szabadság és jólét megtestesítője. Az USA szintén demokrácia.

Az a fajta királyság, ahol az uralkodó mondja meg, merre az arra, és nincs ami megakassza azt, az az abszolutizmus, ami már rég letűnt, az már a magyar történelemben is meghaladottá vált, nem beszélve arról, hogy az európai királyságok egyike sem ilyen, sőt ma már valamire adó király(ság) is megpróbál az alkotmányos királyság felé elmozdulni.

Mindezt csak azért írtam le, hogy ideje lenne kicsit jobban végiggondolni, mi az az alap, amire támaszkodva véleményt mondunk a mai magyar politikáról, hiszen az ilyen kijelentések teljesen hiteltelenítik az elemző komolyan vehetőségét.

Ami pedig a műsorvezető megjegyzését illeti az egy másik írás tárgya kell, hogy legyen.

Az interjú az alábbi címen tekinthető meg. Az idézett rész 3′.19″-nél kezdődik.