Kvótanő a gyakorlatban

2012. február 27.

A magyarországi médiában általánosan hallható nézetek szerint a nőket a gyermekvállalás (elsősorban) illetve a férfiakkal nem egyenlő elbánás (másodsorban) hátráltatja abban, hogy nagyívű karriert fussanak be. A megszólalók két tárbort alkotnak abban a tekintetben, hogyan lehetne ezt orvosolni: egyesek szerint kvótát kellene alkalmazni mások szerint a társadalom organikus fejlődése megoldja a helyzetet.

Ez a meghatározás azért ilyen cseppfolyós, mert az ebben a témában megszólalók maguk sem igazán artikulálják gondolataikat, nem határozzák meg, hogy hol nem lehet befutni a karriert: a gazdasági élet vezető pozicióban vagy a politikai élet legfelső rétegeiben.

Azok, akik kvóta nélkül képzelik el a megoldást örömmel olvashatják a The Sunday Telegraph Helena Morissey-vel készített interjúját lap 2012. január 8-i számámak Business szekciójában.

Helena Morissey 45 éves, magas pénzügyi poziciót tölt be az egyik vezető brit befektetési háznál, ahol nem kevesebb, mint 15 befektetési portfófiója van. Az intrjú nagyobb részében arról beszél, hogy várakozásai szerint az euro túl fogja élni a válságot, azonban egy vagy két Eu-s tagállam csődbe megy. Úgy gondolja, hogy a megváltozott gazdasági helyzetben másképp kell a vállalatokat vezetni, de ugyanígy másképp kell az egyes országokat is irányítani.

Véleméyne szerint a pénzügyi világ, amely felelősséget visel a jelenleg kialakult helyzetért változóban van. A pénzügyi szervezetek megpróbálnak minél átláthatóbban működni, és változik a vállalatvezetők magatartása is. És itt jön a számunkra érdekes információ. Morrissey, aki nem csak befektetési bankár, hanem 9 gyermek édesanyja is 2010 novemberében saját maga indította útjára a 30%-os Klubot, egy olyan kampányt, amellyel azt akarja elérni, hogy a FTSE 100 által felsorolt cégeknél a női vállalatvezetők számaránya  elérje a 30%-ot 2015-re. Ismert, hogy 2010-ben ez az arány 12,5% volt úgy, hogy egyes cégeknél egyetlen női vezető sem volt található.

A kampányt mára 30 elnök-vezérigazgató támogatja és a női vezetők aránya a fenti kategóriában már 14.8%-ra emelkedett, Morrissey szerint ez 2012 végére eléri a 20%-t, 2015-re pedig elérhető lesz a kitűzött 30%-os arány. Morrissey szerint ez nem csak a nemek között egyenlőség kérdése, hanem a cégek teljesítőképességének kérdése is, és itt hivatkozik a nők másfajta szemléletére és problémamegoldási készségére.

Családi hátteréről szólva elmondja, hogy már maga az a tény, hogy valakinek kilenc gyermeke legyen a mai világban sokak számára hihetetlen sőt esetenként megütközést vált ki, de az érvényesülés így sem lehetetlen. Természetesen kell hozzá családi háttér: pénzügyi újságíró férje az idő előrehaladtával átvette a “családanya” szerepét, hiszen másképpen nem oldható meg a család ellátása.