2019. február 20.
A Mesterséges Intelligencia mai állása szerint a technológia gyakorlatilag mindenki számára hozzáférhető. A jelen nagy kérdése – minden a témában komoly szaktekintély szerint – a bevitt adatok minősége: ha az adathalmazban problémák merülnek fel, akkor az áhított teljesen megbízható, emberi részrehajlástól mentes eredmény nem jöhet létre.
A The Financial Times cikke (Tech groups seek to screen out algorithm bias 2019. február 13. p. 15. by Madhumita Murgia) is ezt a problémát elemzi. Olyan példákat ismertet, amikor az adathalmazból ki kellett venni a lakóhelyre utaló adatokat például, mert azok az amerikai társadalmi szokásoknak megfelelően előre vetítették nem csak azt, hogy alacsony a jövedelmi szintje az illetőnek, akinek „arcképét” – „profilját” építették fel a döntéshozatalhoz, hanem a lakóhely indirekte, de egyértelműen azt is meghatározta, hogy fehér vagy fekete az illető, így a döntéshozatalnál a bevitt adatok alapján, mely adatok az elmúlt 30-40-50-60 év döntéshozatalaira voltak alapozva – esetleg ügye elutasításban részesült.
Milyen gondolatok juthatnak ezen híradás alapján eszünkbe? Az, hogy a gép tükröt tart az elmúlt éveink, évtizedeink általánosan gyakorolt szokásairól – arról, hogy egy társadalom „általában” hogyan gondolkodott (hogyan gondolkodik), melyek azok az erkölcsi, morális és a társadalmat meghatározó elvek és nézetek, amelyek alapján meghozta (meghozza) döntéseit. Felmerül az a kérdés is, hogy ami egyik országban probléma és javítandó, vajon éppen ilyen probléma-e egy másik országban – és egyáltalán általánosíthatunk-e minden tekintetben, tehát, ha ez a probléma létezik egy országban, akkor biztos hogy egy másikban is létezik és ennek alapján ott is csak ezt a problémát láthatják, ott is ezzel a módszerrel kell ellene küzdeni stb.
Hogy csak egy példát említsünk: a nők helyzete, megítélése. Minden országban történelmileg jogfosztottak voltak, elnyomottak a férfiak által? Politikába, az élet ügyeiben nem szólhattak bele? Vagy épp Magyarország történelmi és társadalmi szokásai alapján gondolhatjuk azt, hogy nem minden országban volt ugyanolyan/azonos a nők szerepe, helyzete és ennek alapján lehetőségei társadalmilag is mások voltak.
Van tehát mit tanulnunk a Mesterséges Intelligenciától.